Pon – Pt: 09:00 – 20:00
Sobota: 09:00 – 14:00

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny

Trening Funkcjonalny

Trening funkcjonalny, w odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni, podczas których pracujemy nad zwiększeniem masy i siły mięśni, czy ćwiczeń cardio, czyli wytrzymałościowych lub spalających tkankę tłuszczową, skupia się na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez nas w życiu codziennym. Dzięki temu grupy mięśniowe, które wykorzystujemy w czynnościach dnia codziennego współdziałają ze sobą, a my zwiększamy przy okazji naszą koordynację i gibkość.

1

Praca nad podstawami

Trening funkcjonalny składa się z ćwiczeń naśladujących ruchy, które wykonujemy na co dzień. Pomaga w poprawie koordynacji, stabilizacji oraz siły, co przekłada się na lepszą kondycję i mniejsze ryzyko kontuzji.

2

Stopniowe zwiększanie obciążenia

W miarę postępów treningowych intensywność ćwiczeń rośnie. Stosujemy dodatkowe obciążenia, takie jak ciężarki, kettlebelle czy niestabilne podłoże, aby zwiększyć wyzwanie i efektywność treningu.

3

Dbanie o różnorodność ruchów

Trening funkcjonalny angażuje całe ciało, dzięki czemu poprawia mobilność i wzmacnia zarówno duże grupy mięśniowe, jak i te mniejsze, często zaniedbywane.

4

Wykorzystanie profesjonalnego sprzętu

Ćwiczenia odbywają się z użyciem narzędzi i maszyn znanych z siłowni oraz klubów fitness. Pozwala to na skuteczną i wszechstronną pracę nad siłą, stabilizacją oraz dynamiką ruchów.

5

Akcesoria wspierające trening

W treningu funkcjonalnym stosujemy różnorodne przyrządy, takie jak piłki lekarskie, taśmy, gumy, worki bułgarskie, stepy, płotki, drabinki koordynacyjne, berety sensomotoryczne i piłki bosu, co pozwala na wszechstronny rozwój sprawności fizycznej.

6

Wzmacnianie mięśni głębokich (core)

Jednym z głównych celów treningu funkcjonalnego jest wzmocnienie mięśni głębokich tułowia, czyli mięśni core. Ich stabilność jest kluczowa dla utrzymania prawidłowej postawy ciała i zapobiegania urazom.

Ćwiczenia funkcjonalne z fizjoterapeutą – praca nad równowagą i stabilizacją tułowia.

Praca nad mięśniami głębokimi, koordynacją, mobilnością oraz eliminacja patologii.

Trening funkcjonalny wzmacnia całe ciało, ale nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni, gdyż nie to jest jego celem. Dzięki naśladowaniu często wykonywanych ruchów, trening funkcjonalny zmniejsza ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności i pozwala nam poruszać się pewniej i wydajniej. Ze względu na to, że łączy w sobie kilka rodzajów ruchu jednocześnie, poprawia gibkość i koordynację. Oprócz tego szybkie tempo ćwiczeń zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi.

Bardzo ważną zaletą tej formy ćwiczeń jest również wzmacnianie  mięśni głębokich tułowia, czyli mięśni core. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu w obrębie kręgosłupa. Szczególnie ważne jest to u osób wykonujących pracę biurową, ale też u osób starszych. Gorset mięśniowy takich osób jest często osłabiony, co zwiększa ryzyko bólu kręgosłupa czy upadków.

Nasi trenerzy funkcjonalni i medyczni

Przystanek-zdrowie-Borecki-Marcin
Marcin Borecki
Przystanek-zdrowie-Filip-Mikusek
Filip Mikusek
Przystanek-zdrowie-Golik-Ewa
Ewa Golik
💬 ZENbot – zapytaj mnie o zdrowie
Witaj! Jestem ZENbot. Zadaj pytanie o zdrowie, a odpowiem na podstawie informacji z kampanii.