Hirudoterapia to metoda leczenia pijawkami, wykorzystywana jest do leczenia paradontozy, chorób zwyrodnieniowych stawów, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Ponadto terapię tę stosuje się w celu przyspieszenia gojenia ran po operacjach plastycznych oraz przeszczepach skóry.
Terapeuta przystawia pijawkę w chore miejsce na ciele pacjenta, a ta wczepia się w skórę przy użyciu otworu gębowego z mikroskopijnymi ząbkami. Jednorazowo można przystawić od jednej do dziewięciu pijawek. Kolejny zabieg można wykonać po 5 dniach.
Po zabiegu w miejscu wczepienia się pijawki należy nałożyć opatrunek. Krwawienie z tego miejsca ustaje po około 12-48 godzinach.
Hirudoterapii nie można stosować w przypadku hemofilii, anemii, ciąży, poniżej 10. roku życia, przy niskim ciśnieniu krwi, w trakcie miesiączki, przy zaburzeniach krzepliwości krwi oraz przy nowotworach złośliwych.
Do szeregu możliwości pijawek należą takie działania, jak: obniżenie krzepliwości krwi, niszczenie skrzepów, poprawa zaopatrzenia tkanek i narządów w tlen, przeciwobrzękowe (miejscowe), przeciwzastoinowe, przywracające mikrocyrkulację, obniżające (ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów) przeciwzapalne, immunostymulujące, przeciwbólowe, rozpuszczające (twory torbielowate, zrosty), regeneracyjne (odbudowuje uszkodzone tkanki), oczyszczające narządy wewnętrzne, przywracające połączenia nerwowo-mięśniowe i właściwe przekazywanie impulsów, dobroczynny wpływ na cały organizm (poprawa snu, nastroju).